Zlaté slunce 2019 – doprovodný program

Hlavní soutěžní program festivalu se odehrává v dopoledních hodinách, kdy se ve čtyřech soutěžních blocích bude promítat téměř 50 soutěžních filmů.

V odpoledních hodinách a večer jsou letos připraveny zajímavé programy pro širokou blanenskou veřejnost.

Diváci se mohou těšit na dvě slavnostní projekce – na Císařova slavíka během zahájení přehlídky a restaurovanou verzi kultovního dobrodružného filmu Cesta do pravěku od Karla Zemana, který uzavře celý festival.

Zveme diváky také na krátké filmy FAMU a na animační workshop

Krátké filmy z FAMU

Čtvrtek 6. června 2019 17.00 – 18.00 / Kino
Pražská FAMU patří mezi přední filmové univerzity v celosvětovém srovnání. Absolventi největší české filmové školy určují podobu filmové kultury i průmyslu v naší zemi. Připravili jsme pro vás pásmo krátkých filmů, které představí autorské filmy současných studentů. Volili jsme je tak, abychom vám prokázali pestrost a různorodost přístupů k filmové tvorbě na jednotlivých katedrách FAMU. V pásmu budou zařazeny festivalově úspěšné filmy katedry režie, střihové skladby, dokumentu a animace.

Projekci doplní lektorský úvod, ve kterém budou představeny jednotlivé filmy i možnosti studia na FAMU. Program je určen široké veřejnosti. Vstup zdarma.

Císařův slavík

Čtvrtek 6. června 2019 19.30  / kino

1948 / loutková pohádka / Československo / 70‘ / Jiří Trnka

V rámci slavnostního zahájení přehlídky se můžete těšit na projekci animované pohádky na motivy klasického příběhu Hanse Christiana Andersena, do které se otiskl nezaměnitelný styl loutkové animace Jiřího Trnky. Film je uveden do obnovené distribuce díky mezinárodnímu filmově-výchovnému projektu Cined. Díky tomu se z něj budou moci po více než padesáti letech těšit děti a studenti na školách po celé Evropě.


Animační workshop pro veřejnost

Pátek 7. června 2019 14.00 –  17.00 / foyer kina

Máte rádi kreslené filmy? A kreslíte rádi? Potom je technika kreslené animace, mimochodem jedna z nejstarších, přesně pro vás. Prosvětlovací destička, papíry, barevné tužky – jsme připraveni! A třeba se ukáže, že ve vás dřímá nový autor večerníčků. Stačí trocha trpělivosti a archy papíru pokreslené jednotlivými fázemi skoku tygra se po nasnímání změní v dobrodružný lov!

Workshop je koncipován jako tzv. průchozí. Můžete s námi strávit dvacet minut, anebo dvě hodiny. To záleží na vaší chuti a vášni pro animovaný film. Dílnu povedou zkušení lektoři filmové společnosti Free Cinema. Program je určen široké veřejnosti. Vstup zdarma.

Cesta do pravěku

Pátek 7. června 2019 18.30 / kino

1955 / dobrodružný film / Československo / 85‘ / Karel Zeman

Slavnostní zakončení přehlídky se neobejde bez projekce dalšího kultovního dětského filmu – Cesty do pravěku. Diváci budou mít příležitost shlédnout klukovské dobrodružství proti proudu času v digitálně restaurované verzi. Cesta do pravěku je zpět v českých kinech!

Program je určen široké veřejnosti. Vstup zdarma.

Zlaté slunce 2019 – program soutěžních projekcí

Zlaté slunce 2019 – pozvánka