Zlaté Slunce 2018 – slavnost mladých filmařů

Ve dnech 7. a 8. června se v Blansku konala celostátní soutěž Zlaté Slunce. Celostátnímu kolu předcházela dvě kola zemská, a to ve Dvoře Králové nad Labem a v Brně. Ze snímků, oceněných v zemských kolech, provedla odborná porota předvýběr a do Blanska pak poslala do celostátní soutěže osmatřicet nejzdařilejších filmů. V zemském kole měl filmový kroužek 3 soutěžní filmy, z nichž jeden – Go and Play – se po získání čestného uznání probojoval do celostátního kola v Blansku. Další dva filmy – Zámecké tajemství a Moje třída v tvrdé konkurenci neuspěly, získaly však již dříve ocenění na jiné soutěži, a sice na brněnské soutěži Mladých filmových tvůrců Malá šestnáctka.

Po slavnostním zahájení proběhly filmové projekce soutěžní kategorie školních filmů, rozdělené do dvou věkových kategorií určených pro základní a střední školy. Pak přišel na řadu rozborový seminář autorů s porotci. Umístění ale zůstalo pro mladé autory až do poslední chvíle překvapením. Na slavnostní vyhlášení výsledků totiž došlo až v průběhu slavnostního večera. Poté byl pro jeho účastníky, ale i blanenskou veřejnost, připraven zbrusu nový film Planeta Česko.

V pátek byl na programu odborný workshop. Jak může vypadat začátek filmové kariéry poodhalil pro jeho účastníky vzdělávací program Free Cinema s názvem „Jak stvořit film?“. V rámci samotného workshopu pak mladí filmaři připravovali znělky Zlatého Slunce 2019.

Ačkoliv jsme s naším jediným filmem v hlavní soutěži tentokrát neuspěli, zdárně jsme se zúčastnili workshopu, ve kterém naši mladí tvůrci – členové filmového kroužku, získali plno zajímavé inspirace a impulzů do další vlastní tvorby.

Naše škola a její filmový kroužek se aktivně již po mnoho let zapojují do přípravy této soutěže, kterou nám ve světě závidí. Každoročně navštěvuje jako host Zlaté Slunce také delegace ze slovenské základní školy  Vyhne a pro to, co v Blansku organizujeme pro děti z celé ČR mají pouze slova nadšené chvály.

J. Cinkl

vedoucí filmového kroužku.

 

Nejnovější film filmového kroužku:

Autor filmu Únik – Petr Wolf z Ústí nad Labem – přebírá Cenu starosty města Blanska. Film zvítězil také v kategorii tvůrců hraných filmů do 19 let.
Slavnostní zahájení soutěže v blanenském kině.
Na soutěžních projekcích se diváky stali žáci škol z Blanska a z Jedovnic.
Štáb filmu Moje třída po natáčení jedné z hlavních scén filmu.
Příprava na natáčení Znělky Zlatého Slunce 2019 na workshopu v Dělnickém domě.